Gdy zajmujący się chorym członkiem rodziny uzyska odpowiedni staż emerytalny, to ośrodek pomocy społecznej przestanie płacić za niego do ZUS.
Przyjęty na ostatnim posiedzeniu rządu projekt noweli ustawy o pomocy społecznej i niektórych innych ustaw przyniesie zmiany w ubezpieczeniach społecznych osób, które opiekują się długotrwale lub ciężko chorym członkiem rodziny. Składki opłaca za nie ośrodek pomocy społecznej od kwoty kryterium dochodowego (obecnie od 351 zł).
Tak jak dotychczas składka na te ubezpieczenia nie będzie przysługiwać osobie, która w dniu złożenia wniosku o świadczenie ukończyła 50 lat i nie ma okresu ubezpieczeniowego wynoszącego co najmniej dziesięć lat. Nie będzie się także należeć osobie, która ma okres ubezpieczeniowy wynoszący 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
Dziś przepisy stanowią, że składek tych się nie opłaca, jeśli dana osoba ma taki staż, ale w dniu złożenia wniosku. Zmiana oznacza zatem, że posiadanie odpowiednio długiego ubezpieczenia będzie skutkować nie tylko odmową przyznania składki, ale także jej wstrzymaniem, jeśli okres ten zostanie osiągnięty już w trakcie jej odprowadzania.
Więcej w Rzeczpospolitej z 24 sierpnia 2009 r.