Jest problem z ulgą rehablitacyjną na nabycie samochodu

Rzeczpospolita (2009-08-29), autor: Konrad Piłat , oprac.: GR

sie 30, 2009

Niepełnosprawny, który kupuje auto z automatyczną skrzynią biegów, nie może odliczyć dopłaty za nią. Inaczej byłoby, gdyby najpierw nabył zwykły samochód, a później zlecił zamontowanie automatu. Szkopuł w tym, że jest to wielokrotnie droższe.

Zagadnieniem tym zajmowała się Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 20 marca 2009 r. Z pytaniem zwróciła się osoba, która kupiła u autoryzowanego dilera nowy samochód osobowy z automatyczną skrzynią biegów, przystosowany do jej inwalidztwa. To jedyny pojazd, który z racji niepełnosprawności może prowadzić.

IS nie zgodziła się z taką interpretacją. Wskazała na literalne brzmienie art. 26 ust 7a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych W myśl tego przepisu za uprawniające do ulgi rehabilitacyjnej uznaje się m.in. wydatki na przystosowanie pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności

Izba argumentowała, że zakupu samochodu z zamontowaną fabrycznie automatyczną skrzynią biegów nie można uznać za wydatek na przystosowanie pojazdu mechanicznego do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Jest to bowiem nabycie pojazdu z alternatywną opcją wyposażenia.

Więcej w Rzeczpospolitej z 29 sierpnia 2009 r.