Rewolucja w OFE

Gazeta Wyborcza (2009-08-31), autor: Marcin Bojanowski , oprac.: GR

wrz 1, 2009

Bezpieczne fundusze dla osób zbliżających się do emerytury, zakaz akwizycji i ograniczenia w reklamach – takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o OFE.

W Ministerstwie Pracy dobiegły końca prace nad dużą nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych. Dokument z propozycjami zmian na początku tygodnia trafi do konsultacji.
 
Już w przyszłym roku w miejsce jednego rodzaju otwartego funduszu emerytalnego powstaną dwa subfundusze: A i B. Pierwszy będzie inwestował pieniądze przyszłych emerytów, tak samo jak dzisiejsze OFE. Do drugiego trafią osoby, którym do emerytury pozostało niewiele czasu i nie mogą sobie pozwolić na takie ryzyko inwestycyjne jak ludzie młodzi. Ich oszczędności będą przenoszone tam stopniowo na 5 do 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego

OFE B nie przyniosą już tak wysokich zysków jak OFE A, ale za to będą lepiej chronić nasze oszczędności przed spadkami.

Resort pracy chce zmian w sposobie zapisywania do OFE. Osoby, które będą to robić po raz pierwszy, i te, które zechcą zmienić fundusz, nie będą już korzystać z usług akwizytorów. Umowy z OFE podpiszą wyłącznie listownie lub przez internet. Decyzję będą podejmować na podstawie wyników funduszy z ostatnich 2,3,5 i 10 lat, których zestawienie przygotuje ZUS.

Osoby, które samodzielnie nie zapiszą się do funduszu, nadal będą rozlosowywane przez ZUS. Zwiększy się jednak liczba losowań – z dwóch do czterech w roku. Ma to zmobilizować OFE do lepszego inwestowania pieniędzy klientów, bo w losowaniu będą mogły brać udział tylko te z najlepszymi wynikami. Jeśli na rynku pojawi się nowy fundusz, przez trzy lata będzie miał zagwarantowany udział w emerytalnej loterii.

Więcej w Gazecie Wyborczej z 29 sierpnia 2009 r.