Aktywne matki zyskają na ubezpieczeniu

Rzeczpospolita (2009-09-01), autor: Magdalena Januszewska , oprac.: GR

wrz 2, 2009

Kobiety, które dorabiają podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego, nie muszą już opłacać obowiązkowo składek z prowadzenia własnej firmy. Niektórym ZUS umorzy należności sprzed lat.

To najważniejsza zmiana, jaką przynosi wchodząca 1 września w życie ustawa z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy – Prawo bankowe (Dz. U. nr 71, poz. 609).

Jeśli osoba na urlopie macierzyńskim (ze stosunku pracy) prowadzi działalność pozarolniczą lub współpracuje przy niej, pracuje chałupniczo, na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia, to będzie ubezpieczona z tytułu zasiłku macierzyńskiego.

Podobnie ubezpieczenie obejmuje odpłatną pracę więźnia na podstawie skierowania, a także osoby duchowne. Dotychczas było odwrotnie. Teraz z tego drugiego tytułu można się będzie ubezpieczyć dobrowolnie.

Gdy młoda matka zacznie dorabiać na drugą umowę o pracę, to będzie ubezpieczona i z racji zasiłku, i z tej umowy. Podwójnie ubezpieczeni będą także spółdzielcy rolniczy i celnicy.

Więcej w Rzeczpospolitej z 1 września 2009 r.