Jak długo można korzystać ze świadczenia kompensacyjnego

Gazeta Prawna (2009-09-01), autor: Marek Opolski , oprac.: GR

wrz 2, 2009

Czytelniczka Gazety Prawnej od ponad 20 lat pracuje w szkole jako nauczycielka matematyki. Niedawno udowodniła pełne 30 lat składkowych i nieskładkowych. We wrześniu 2009 r. ukończy 55 lat i z końcem sierpnia chce rozwiązać stosunek pracy w szkole. – Czy jeśli ZUS przyzna mi świadczenie kompensacyjne, to będzie wypłacał mi to świadczenie dożywotnio?
 
Nie. Prawo do świadczenia kompensacyjnego nie ma charakteru dożywotniego. Prawo do świadczenia kompensacyjnego ma charakter okresowy i może przysługiwać tylko do czasu, gdy osoba uprawniona będzie już miała potencjalną możliwość nabycia prawa do emerytury przyznawanej w powszechnym wieku emerytalnym.

Prawo to ustaje zatem z dniem poprzedzającym osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego, wynoszącego 60 lat – w przypadku kobiet oraz 65 lat – w przypadku mężczyzn.

W sytuacji zaś, gdy uprawniony jeszcze przed osiągnięciem tego wieku nabędzie prawo do emerytury ustalonej decyzją organu rentowego lub innego organu emerytalno-rentowego, określonego w odrębnych przepisach (np. do wcześniejszej emerytury), prawo do świadczenia kompensacyjnego ustanie z dniem poprzedzającym dzień nabycia prawa do tej emerytury.

Oznacza to, że świadczenie kompensacyjne będzie przysługiwało pani najdłużej do czasu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat. Po ukończeniu tego wieku będzie pani mogła jednak uzyskać emeryturę, która ma charakter dożywotni.

Więcej w Gazecie Prawnej z 1 września 2009 r.