Jeśli udostępniasz lokal rodzinie, nie trzeba tego świadczenia rozliczać przed fiskusem. Ale jeśli korzystający wynajmie go komuś innemu, od przychodów musi zapłacić podatek.
Zwolnione z podatku są świadczenia w rodzinie. Art. 14 ust. 2 pkt. 8 ustawy o PIT mówiący o przychodach z nieodpłatnych świadczeń nie dotyczy bowiem profitów otrzymanych od osób z I i II grupy podatkowej. Chodzi tu o małżonka, a także o zstępnych (dzieci, wnukowie), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę, teściów, zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.
Przychód nie powstanie także wtedy, gdy właściciel nieruchomości udostępni ją rodzinnej firmie. Tak było w sprawie rozpatrzonej przez Izbę Skarbową w Bydgoszczy w interpretacji z 3 marca 2009 r. (ITPB1M15- 767/08/HD) na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 125 ustawy o PIT”.
Jak wyglądałoby rozliczenie, gdyby z nieruchomości korzystał bezpłatnie ktoś obcy? Właściciel nadal nie uzyskuje przychodu, ale ma go już korzystający z lokalu. Musi ustalić, ile zapłaciłby wynajmując podobną nieruchomość w okolicy i wartość tego nieodpłatnego świadczenia wykazać przed fiskusem.
Podatek musi także zapłacić osoba, która wynajmuje komuś innemu udostępniony bezpłatnie lokal. Sposób rozliczenia z urzędem zależy od wyboru formy opodatkowania.
Więcej w Rzeczpospolitej z 3 września 2009 r.