Fakturę wewnętrzną również można skorygować

Rzeczpospolita (2009-09-08), autor: Konrad Piłat , oprac.: GR

wrz 9, 2009

Coraz więcej firm chce zweryfikować swoje wcześniejsze rozliczenia VAT i odzyskać podatek niesłusznie zapłacony przy nieodpłatnym przekazaniu towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Świadczą o tym liczne pytania kierowane do fiskusa. Odpowiedzi pokazują, że nie jest to skomplikowane. Problemem tym zajmowała się m.in. Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 19 maja 2009 r. (JPPP2/ 443-345/09-2/BM)

Firma, na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy o VAT, wystawiała faktury wewnętrzne i deklarowała podatek należny w odpowiednich deklaracjach VAT-7. W wyniku ponownej analizy przepisów i najnowszego orzecznictwa uznała, że niesłusznie potraktował niektóre czynności jako podlegające VAT.

Firma w związku z uznaniem, iż wykonane przez nią czynności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zamierza wystawić korekty do wystawionych faktur wewnętrznych. W takiej sytuacji jest równocześnie ich odbiorcą. Powoduje to, że data wystawienia korekt faktur jest jednocześnie datą potwierdzenia odbioru. W związku z tym podatnik nabywa prawo do zmniejszenia podatku należnego w miesiącu wystawienia korekt faktur wewnętrznych.

Firma wystawia faktury wewnętrzne w sytuacji:

– nieodpłatnej dostawy towarów na cele niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem,

– nieodpłatnego świadczenia usług na cele niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem,

– wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

– dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca,

– importu usług.

Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Więcej w Rzeczpospolitej z 8 września 2009 r.