Dofinansowanie kosztów kształcenia pracowników

Rzeczpospolita (2009-09-09), autor: Rzeczpospolita , oprac.: GR

wrz 10, 2009

Jakie wsparcie może otrzymać przedsiębiorca będący w trudnej sytuacji finansowej?

Przedsiębiorca, który uzyskał status znajdującego się w przejściowych trudnościach finansowych, może otrzymać dofinansowanie na udział pracowników w szkoleniu lub studium podyplomowym, które są uzasadnione jego obecnymi lub przyszłymi potrzebami. Warunkiem ubiegania się o pomoc jest utworzenie w przedsiębiorstwie funduszu szkoleniowego, który zgodnie z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy można utworzyć na podstawie układu zbiorowego pracy, ale i regulaminu powołującego fundusz. Minimalny odpis na fundusz szkoleniowy, którego musi dokonać pracodawca, to 0,25 proc. funduszu płac w danym roku.

Przedsiębiorca może otrzymać z Funduszu Pracy dofinansowanie do 80 proc. szkolenia lub studiów podyplomowych, nie więcej jednak niż 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Oznacza to, że limitowana jest tylko wartość pomocy, natomiast koszt szkolenia lub studiów, na które kieruje przedsiębiorca pracownika, nie podlega żadnym limitom. Oczywiście ostateczna decyzja podlega ocenie starosty. Okres trwania szkolenia nie może być dłuższy niż sześć miesięcy, a studiów podyplomowych niż 12 miesięcy. Przypominamy w tym miejscu, że idea tej formy pomocy wiązała się z wykorzystaniem szkoleń i studiów podyplomowych przede wszystkim do podwyższania kwalifikacji i kompetencji pracowników w okresie przestoju ekonomicznego lub skróconego wymiaru czasu pracy pracowników. Dlatego pracownikom takim alternatywnie przysługują świadczenia kompensujące zmniejszenie wynagrodzenia albo stypendium z tytułu udziału w tym okresie w szkoleniu lub studiach podyplomowych.

Przedsiębiorca w przejściowych trudnościach finansowych, który skierował pracownika na szkolenie lub studia podyplomowe i zawarł z nim umowę szkoleniową, składa do starosty właściwego ze względu na siedzibę przedsiębiorcy wniosek o zawarcie umowy o dofinansowanie kosztów szkolenia łub studiów podyplomowych. Tak wynika z rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 24 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków dofinansowania ze środków Funduszu Pracy kosztów szkoleń i studiów podyplomowych oraz szczególnych warunków finansowania stypendiów i składek na ubezpieczenie społeczne.

Więcej w Rzeczpospolitej z 9 września 2009 r.