Jeździsz na zabiegi ciężarówką, z ulgi nie skorzystasz

Rzeczpospolita (2009-09-11), autor: Joanna Boniecka , oprac.: GR

wrz 14, 2009

Jeśli podatnik używa samochodu zarejestrowanego jako ciężarowy, nie skorzysta z ulgi rehabilitacyjnej w związku z przewozami na zabiegi lecznicze.

Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w warszawie z 27 lipca 2009 r. (IPPB4-415-359/09-4/PJ) Podatniczka pytała, czy może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Dowoziła na zabiegi matkę pozostającą na jej utrzymaniu. Dowozy realizowała samochodem z tzw. kratką. Izba na takie odliczenie się nie zgodziła.

Przypomniała, że zgodnie z art. 26 ust 1 pkt. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt. 6, uważa się te poniesione na używanie samochodu osobowego stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16.  roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne – w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł.

Na gruncie przepisów prawa podatkowego samochód osobowy zdefiniowany jest jako pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż dziewięciu osób.

Samochód podatniczki – zdaniem izby – nie spełnia tych warunków.

Więcej w Rzeczpospolitej z 11 września 2009 r.