Przy refakturze koszty powstaną w dniu zapłaty

Rzeczpospolita (2009-09-14), autor: Joanna Bonecka , oprac.: GR

wrz 15, 2009

Koszt wynikający z otrzymanych przez przedsiębiorcę faktur, które następnie częściowo są retakturowane, powinien być zaliczany do kosztów podatkowych w dacie ich poniesienia. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 1 września 2009 r. (IPP-B3/423-381/09-2/EZ).
 
Praktyka i orzecznictwo dopuszczają sytuację, w której koszty pewnych usług, których odbiorcą jest inny podmiot niż obciążony przez ich wykonawcę, mogą być w ramach zawartych umów przenoszone na faktycznego odbiorcę poprzez wystawienie tzw. refaktur.

Refakturowanie polega na zafakturowaniu odsprzedaży usług bez doliczania jakiejkolwiek marży. Celem refakturowania jest przeniesienie wyłożonych kosztów przez podmiot refakturujący na ten, który z danych usług faktycznie korzystał, mimo że refakturujący fizycznie danej usługi nie świadczy.

Przychody podatników z tytułu należności wynikającej z wystawionej refaktury powinny być rozpatrywane na podstawie CIT. Mówi on, że za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później jednak niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Kwestię związaną z momentem potrącalności kosztów uzyskania przychodów reguluje art. 15 ust. 4 oraz art. 15 ust. 4b – 4h ustawy. Kosztem są zarówno wydatki, których poniesienie bezpośrednio przekłada się na uzyskanie konkretnych przychodów, jak i te, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia. O kosztach innych niż bezpośrednio związane z przychodami mówi art. 15 ust. 4d.
 
Definicja dnia poniesienia kosztów uzyskania przychodów zawarta jest w art. 15 ust. 4e ustawy o CIT. Za dzień poniesienia kosztu uznaje on dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Więcej w Rzeczpospolitej z 14 września 2009 r.