Od otrzymanej pożyczki nie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli umowa zostanie zawarta za granicą, a pożyczone środki są w dniu jej zawarcia ulokowane na zagranicznym rachunku bankowym. Potwierdzają to przedstawiciele fiskusa.
Jeśli nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski, czynność cywilnoprawna nie podlega PCC (podatek od czynności cywilnoprawnych), jeśli rzeczy znajdują się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane są za granicą i czynność cywilnoprawna zostaje dokonana poza terytorium Polski. Przepis ten odnosi się do wszystkich czynności cywilnoprawnych podlegających PCC, w tym do umowy pożyczki.
Aby pożyczka nie była opodatkowana PCC w Polsce, ważne jest to, by pożyczane środki znajdowały się poza granicami Polski w dniu zawarcia umowy. Należy zatem ustalić, gdzie dana umowa została zawarta.
W przypadku zawarcia umowy pożyczki poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w sytuacji, gdy pieniądze w chwili zawarcia będą znajdowały się za granicą, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy (interpretacja IS w Warszawie z 4 kwietnia 2009 r., IPPB2/436-24/09-2/MZ).
W przypadku gdy przedmiotem pożyczki są rzeczy, w tym pieniądze znajdujące się za granicą, umowa pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, o ile pożyczkobiorca ma siedzibę na terytorium Polski i umowę zawarto na terytorium Polski.
Jeżeli zatem przedmiot pożyczki znajduje się za granicą, pożyczkobiorca ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowę podpisano poza granicami kraju, to czynność ta w ogóle nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Jeżeli w chwili zawarcia umowy pożyczki pieniądze lub inne rzeczy znajdowały się na terytorium RP, czynność podlega omawianemu podatkowi bez względu na to, gdzie została zawarta i gdzie mają miejsce zamieszkania (siedzibę) strony umowy (art. 1 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy).
Jeśli natomiast w chwili zawarcia umowy pieniądze lub inne rzeczy znajdowały się za granicą, aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, muszą być spełnione łącznie dwa warunki: czynność winna być dokonana w Polsce i pożyczkobiorca winien mieć miejsce zamieszkania (siedzibę) w Polsce (art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy).
Więcej w Rzeczpospolitej z 14 września 2009 r.