PIP o czasie pracy i stresie zawodowym

Państwowa Inspekcja Pracy (2009-09-15), autor: PIP , oprac.: GR

wrz 16, 2009

Zagadnieniom funkcjonowania przepisów o czasie pracy oraz o wpływie nowych form zatrudnienia na występowanie stresu zawodowego poświęcone było posiedzeniu Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP. w dniu 8 września br.
 
W opinii Państwowej Inspekcji Pracy, przepisy o czasie pracy cechuje brak przejrzystości, spójności i niejednoznaczność pojęć. Stanowią one wyjątkowo trudną sferę unormowań w polskim porządku prawnym. Trudności i błędy interpretacyjne przy stosowaniu tych przepisów mają duży wpływ na znaczną skalę nieprawidłowości, które od lat odnotowują podczas kontroli inspektorzy pracy.

Inspektorzy pracy sygnalizują, że największe kłopoty stwarzają pracodawcom przepisy regulujące rozliczanie czasu pracy, które zawarte są w Kodeksie pracy, ustawie o zakładach opieki zdrowotnej oraz ustawie o czasie pracy kierowców. Wiele z nich wymaga interwencji ustawodawcy, by ustalanie norm i wymiaru czasu pracy oraz przerw i odpoczynków, a także obliczanie liczby godzin nadliczbowych nie stwarzało pracodawcom problemów.

Rada Ochrony Pracy rozpatrywała również problematykę zagrożeń psychospołecznych, jakie pojawiają się w związku z wprowadzaniem nowych form pracy i modeli zatrudnienia. Idzie zwłaszcza o prace tymczasową, telepracę, czy tzw. elastyczne formy czasu pracy. Wg badań Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Państwowego Instytutu Badawczego, negatywnymi konsekwencjami tych nowych zjawisk na rynku pracy są dla pracowników m. in.: ograniczony dostęp do świadczeń pracowniczych lub ich brak, nieregularne dochody, niepewność zatrudnienia i obawa przed utratą pracy oraz środków do życia, niski stopień identyfikacji pracownika z firmą, brak równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym.

Doświadczenia PIP wskazują na brak podstawowej wiedzy pracodawców dotyczącej przyczyn stresu zawodowego oraz najprostszych sposobów jego zmniejszania. Braki w wiedzy, w połączeniu z przeciążeniem obowiązkami i wysokim poziomem własnego stresu sprawiają, że kwestia stresu pracowników traktowana jest przez część pracodawców jako jeszcze jedno dodatkowe obciążenie, a nie problem, z którym można i warto sobie poradzić.


Trudne zagadnienia dotyczące czasu pracy są omawiane na szkoleniach organizowanych przez Centrum Szkolenia Info Baza (Sosnowiec, Kraków, Rzeszów, Warszawa, Łódź, Bydgoszcz, Zielona Góra)
zobacz więcej »