Za zaległości wobec ZUS dziesięć lat w rejestrze

Rzeczpospolita (2009-09-16), autor: Izabela Lewandowska , oprac.: GR

wrz 17, 2009

Niezapłacenie składek na ubezpieczenie społeczne za zatrudnionych nawet za jeden miesiąc może spowodować, że przedsiębiorca trafi na dekadę na listę dłużników niewypłacalnych.

Przedsiębiorca nie odprowadził o składki na ubezpieczenie społeczne pracowników, które powinien jako płatnik odprowadzić za lipiec 2003 r. W związku z tym w  celu przymusowego ściągnięcia należności  ZUS zgodnie z art. 27 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wystawił tytuł wykonawczy. Dokument ten dla wierzyciela stanowi podstawę do przymusowego ściągnięcia należności, jak też daje możliwość złożenia wniosku o wpisanie dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych prowadzonego w ramach Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

W myśl ustawy z 20 sierpnia 1997 r .o Krajowym Rejestrze Sądowym na wniosek wierzyciela do rejestru może trafić dłużnik, który w ciągu 30 dni od wezwania go do zapłaty nie zapłacił należności  stwierdzonej tytułem wykonawczym, w tym wystawionym przez wierzyciela w trybie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Sąd Najwyższy w uchwale z 9 września 2009 r. (III CZP 59/09) uznał, że złożenie wniosku o wpis osoby fizycznej, będącej płatnikiem składek na ubezpieczenie społeczne, do rejestru dłużników niewypłacalnych mieści się w zakresie działalności ZUS określonej w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Więcej w Rzeczpospolitej z 16 września 2009 r.