Sąd Najwyższy dwukrotnie potwierdził, że wypowiedzenie uzasadnione wejściem w lata uprawniające do nabycia emerytury dyskryminuje takich zatrudnionych ze względu na wiek i płeć. Dlatego umotywowanie wypowiedzeń takich osób musi zawierać zupełnie inne przyczyny niż nabycie uprawnień emerytalnych.
Może wskazać np. brak elastyczności przy zdobywaniu nowych umiejętności, utratę uprawnień koniecznych do wykonywania pracy czy naruszenie innych obowiązków służbowych przez osoby będące w wieku emerytalnym lub te powody połączyć z uzyskaniem przez pracownika prawa do emerytury, czyli zapewnionym comiesięcznym stałym dochodem.
Ponadto dokonując zwolnienia pracowników na podstawie ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, te osoby nie są chronione przed utratą zajęcia. Gwarancja zatrudnienia przysługuje tym, którzy są w czteroletnim okresie poprzedzającym nabycie wieku emerytalnego, jeżeli ich staż pracy uprawnia ich do otrzymania tego świadczenia z osiągnięciem lat. Także specjalne rozwiązania wprowadzone tzw. pakietem antykryzysowym, czyli ustawą z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców nie zapewniają tym pracownikom specjalnego traktowania.
Gdy pracodawca rozstaje się z przechodzącym na emeryturę, musi mu wypłacić odprawę finansową. Zgodnie z art. 92 k.p. należy się ona pracownikowi spełniającemu warunki do nabycia emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na to świadczenie. I to tylko raz w życiu.
Na odprawę z art. 92′ § 1 k.p. nie może liczyć pracownik, który w wyniku rozwiązania stosunku pracy będzie korzystał ze świadczenia przedemerytalnego. Ustaniem stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę nie będzie także rozwiązanie angażu bez wypowiedzenia przez pracownika z winy pracodawcy na podstawie art. 55 § 1′ k.p. Zatrudnionemu nie przysługuje odprawa pieniężna, choćby przed rozwiązaniem stosunku pracy miał ustalone prawo do emerytury.
Art. 92′ § 1 k.p. wiąże prawo do odprawy emerytalnej z ustaniem, a nie z rozwiązaniem stosunku pracy. Dlatego jego wygaśnięcie wskutek upływu czasu, na jaki zawarto umowę o pracę, nie wyklucza związku z przejściem na emeryturę.
Odprawa emerytalna należy się także, gdy pracownik przechodzi na wcześniejszą emeryturę.
Więcej w Rzeczpospolitej z 18 września 2009 r.