W Polsce emerytury są opodatkowane, jak każdy inny dochód, uzyskany w trakcie roku a w innych krajach UE emeryci mają wyższe kwoty wolne od podatku lub specjalne ulgi. Są też państwa – np. Bułgaria, Słowacja czy Węgry – w których emerytury nie podlegają PIT.
Emerytury są opodatkowane w Polsce jak większość innych dochodów, tj. według skali PIT. Organy rentowe są nie tylko zobowiązane do pobierania miesięcznych zaliczek i składek na ubezpieczenie zdrowotne, ale także do sporządzenia rocznego obliczenia podatku.
W związku z tym emeryci nie muszą składać zeznań rocznych, chyba że np. uzyskali dodatkowe dochody lub chcą skorzystać z łącznego rozliczenia z małżonkiem lub innych ulg podatkowych. W państwach Wspólnoty też obowiązują takie systemy, ale przewidują one np. wysoką kwotę wolną od podatku czy specjalne ulgi.
Niewiele jest udogodnień podatkowych przewidzianych specjalnie dla emerytów. Wolna od podatku jest np. wartość świadczeń przysługujących na podstawie odrębnych przepisów dotyczących emerytów i rencistów z tytułu abonamentowych opłat telewizyjnych i radiowych.
Oprócz standardowych ulg przysługujących większości podatników, niektóre europejskie systemy podatkowe przewidują specjalne zasady dla emerytów (bądź podatników, którzy osiągnęli określony wiek, nawet jeżeli z różnych względów nie pobierają świadczeń emerytalnych, gdyż przykładowo nadal są aktywni zawodowo).
Ciekawym przykładem może być system brytyjski, gdzie każdy podatnik po 65 roku życia skorzysta z podwyższonej kwoty wolnej od podatku w rocznej wysokości 9490 funtów (ok. 40 tys. zł.). We Francji natomiast podatnik może odliczyć 10% od dochodu do opodatkowania, przy czym odliczenie nie powinno być niższe niż 367 euro (ok. 1,5 tys. zł) w przypadku emeryta ani przekraczać 3592 euro (ok. 15 tys. zł) dla rozliczającego się wspólnie gospodarstwa domowego.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 18 września 2009 r.