Czy od wypłaconego pracownikowi odszkodowania za świadczenie pracy w godzinach nadliczbowych pracodawca powinien pobrać podatek?
Pracodawca, wypłacając po ustaniu zatrudnienia należności ze stosunku pracy z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, na podstawie zawartej ugody sądowej, jest obowiązany obliczyć i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy. Świadczenie to, jako związane ze stosunkiem pracy, należy zakwalifikować do przychodów określonych w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.
Na prawidłowość takiego postępowania zwróciła uwagę IS w Warszawie w interpretacji z 19 marca 2009 r. (IPPB2/415-1625/08-5/AS). Czytamy w niej: „zasadnym przy tym jest podkreślenie, że gdyby pracodawca wypłacał pracownikowi wynagrodzenia za godziny nadliczbowe w sposób i na zasadach kodeksu pracy, od wynagrodzeń tych byłby zobowiązany pobrać zaliczki na podatek dochodowy. Zatem pracownik otrzymujący przychód z tego źródła, jakkolwiek uzyskany w terminie późniejszym, nie może być w uprzywilejowanej sytuacji podatkowej w stosunku do innych pracowników, otrzymujących takie przychody w terminie”.
Więcej w Rzeczpospolitej z 6 października 2009 r.