Firma wypłaciła pracownikowi pensję w zawyżonej wysokości. Pracownik przelał na konto firmy nadpłatę wynagrodzenia. Jak tę nadpłatę ująć w księgach rachunkowych?
Pierwszy wariant, gdy wartość kosztu z tytułu wypłaconego wynagrodzenia została ujęta w księgach w prawidłowej wysokości, a błąd wystąpił przy dokonywaniu wypłaty wynagrodzenia. Zatem nieprawidłowe wartości pojawią się wyłącznie na kontach bilansowych – między rozrachunkami z pracownikami a środkami pieniężnymi. W tym przypadku kwota nadwyżki wynagrodzenia stanowi należność od pracownika i powinna być zaprezentowana w aktywach bilansu, w pozycji – należności krótkoterminowe – inne.
Drugi wariant, gdy nieprawidłowo naliczono listę płac, co powoduje, że na kontach bilansowych i kontach rachunku zysków i strat zostały ujęte błędne wartości. Gdy pracodawca zaewidencjonował koszty wynagrodzeń w niepoprawnej wysokości, powinien wykonać księgowania mające na celu ujęcie w księgach prawidłowych wartości, a co za tym idzie odpowiednio skorygować konta kosztów wynagrodzeń, rozrachunków z pracownikami, konta dotyczące rozrachunków publicznoprawnych związanych z wynagrodzeniami oraz księgowanie zwrotu nadpłaty wynagrodzenia przez pracownika jak w pierwszym przypadku.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 5 października 2009 r.