Czy reforma emerytalna ma sens?

Gazeta Wyborcza (2009-10-05), autor: Wojciech Orliński , oprac.: GR

paź 6, 2009

Skoro reforma emerytalna nie miała na celu uczynienia z emerytowanych Polaków żyjących w luksusie rentierów, to jaki był jej cel?

Celem było wprowadzenie mechanizmów rynkowych, które dostosują wysokość emerytur do rzeczywistych możliwości gospodarki.

Polskie społeczeństwo będzie się gwałtownie starzeć. Dziś jeden emeryt przypada na cztery osoby w wieku produkcyjnym, za ćwierć wieku już tylko na dwie. Płacone przez pracujących składki nie wystarczą, aby wypłacać godziwe emerytury. Aby uzupełnić ten dochód, Polacy muszą zacząć coraz więcej oszczędzać.

Głównym problemem starego systemu emerytalnego było to, że działał na zasadzie piramidy finansowej. Innymi słowy, wypłacał emerytury wyższe, niż to wynikało ze zgromadzonych składek, a za kilka lub kilkanaście lat po prostu by zbankrutował. Reformę emerytalną wprowadzono więc p o to, by zlikwidować ową fikcyjną gwarancję wysokości świadczeń, której i tak nie dałoby się utrzymać. A także po to, aby zachęcić ludzi do oszczędzania i dłuższej pracy, bo tylko dzięki temu da się zachować na emeryturze wysoki poziom życia.
 
Więcej w Gazecie Wyborczej z 5 października 2009 r.