Jeszcze nie pora na likwidację podwójnych zaliczek

Rzeczpospolita (2009-10-09), autor: Przemysław Wojtasik , oprac.: GR

paź 12, 2009

Ministerstwo Finansów chce o dwa lata opóźnić zmiany zasad rozliczania zaliczek przez przedsiębiorców. Teraz muszą w grudniu zapłacić fiskusowi podwójną kwotę. Miało się to skończyć w przyszłym roku, ministerstwo przygotowało jednak projekt nowelizacji, który przesuwa zmianę na 2012 r. i uzasadnia to światowym kryzysem gospodarczym, który pogorszył stan finansów publicznych.

Firmy wpłacają zaliczkę na podatek dochodowy do 20. dnia następnego miesiąca. Należność za grudzień, w wysokości takiej jak za listopad, płacą do 20 grudnia. Odprowadzają więc wtedy podwójną zaliczkę (do 20 grudnia zaliczkę płacą też podatnicy rozliczający się kwartalnie).

To dla wielu przedsiębiorców uciążliwy obowiązek, nie zawsze są bowiem przygotowani finansowo na dodatkową ofiarę. Dlatego z ulgą przyjęli zmianę zasad rozliczania, która znalazła się w nowelizacji z 6 listopada 2008 r. Wynikało z niej, że zaliczki za wszystkie miesiące (kwartały) będą płacone w taki sam sposób. Tak więc tę za grudzień (IV kwartał) trzeba odprowadzić do 20 stycznia następnego roku.

Więcej w Rzeczpospolitej z 9 października 2009 r.