Posłowie nie zgodzą się na niskie renty

Rzeczpospolita (2009-10-15), autor: Bożena Wiktorowska , oprac.: GR

paź 16, 2009

Rząd i posłowie mogą wspólnie przygotować projekt ustawy uzależniający wysokość renty od kapitału emerytalnego.

Minister pracy Jolanta Fedak zapowiedziała, że rząd poprze przygotowany przez posłów Lewicy projekt ustawy umożliwiający rencistom dorabianie bez żadnych ograniczeń. Postawiła jednak warunek, że posłowie muszą uzupełnić swój projekt, tak aby nowe świadczenia były ustalane na podstawie wysokości zgromadzonego kapitału emerytalnego.

Poselski projekt zakłada, że renta z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy byłaby wypłacana w całości bez względu na wysokość przychodu z pracy zawodowej.

Podobne rozwiązanie zostało przygotowane przez posłów PiS. Jednak chcemy, aby prawo do dorabiania bez ograniczeń mieli nie tylko renciści, ale także wcześniejsi emeryci. Chcemy, aby emeryci dodatkowo dorabiający mogli doliczać składki rentowe na poczet przyszłej emerytury. Osoby takie nie otrzymają bowiem rent, bo już są na emeryturze – mówi Joanna Kluzik-Rostkowska, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Eksperci ubezpieczeniowi podkreślają konieczność zmian zasad ustalania wysokości nowych rent. Może bowiem dojść do sytuacji, że renty ustalane według starych zasad będą wyższe niż emerytury z nowego systemu.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 15 października 2009 r.