Firmy będą mieć problem z opłacaniem składek na emerytury pomostowe

Dziennik Gazeta Prawna (2009-11-02), autor: Bożena Wiktorowska , oprac.: GR

lis 3, 2009

Od nowego roku przedsiębiorcy mają opłacać dodatkowe składki za pracowników wykonujących prace uprawniające ich do emerytur pomostowych. Powinny one trafiać do Funduszu Emerytur Pomostowych (FEP). Ich wysokość wyniesie 1,5 proc. tzw. podstawy wymiaru (najczęściej pensji brutto). Po raz pierwszy przedsiębiorcy mają je zapłacić w lutym 2010 r., za styczeń. Mogą jednak mieć z tym problem – pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej do tej pory nie przygotowało rozporządzenia umożliwiającego utworzenie FEP.

ZUS ma zarządzać FEP, który ma być funduszem celowym do finansowania emerytur pomostowych. ZUS będzie też prowadzić centralny rejestr pracowników mających prawo do tych świadczeń oraz centralny rejestr stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Konieczne jest więc przygotowanie specjalnych programów komputerowych.

ZUS nie ma prawa do jakichkolwiek zmian w systemach informatycznych, jeśli nie ma podstawy prawnej do ich przeprowadzenia. Brak rozporządzeń może doprowadzić do konfliktu między ZUS a pracodawcami, którzy mogą mieć problemy z płaceniem składek za pracowników.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 2 listopada 2009 r.