Już za dwa lata w Bydgoszczy może powstać pierwszy w Polsce ośrodek przygotowań paraolimpijskich i największe w kraju centrum rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Wystarczy, że Marszałek Kujawsko-Pomorski ogłosi nabór uzupełniający do Regionalnego Programu Operacyjnego.
30 października 2009 r. Centrum Onkologii w Bydgoszczy, jeden z najlepszych szpitali w kraju, uzyskało pozwolenie na budowę najnowszej inwestycji – Parku Aktywnej Rehabilitacji i Sportu PARIS
(www.paris.bydgoszcz.pl ).
Plany związane z budową przeznaczonego nawet dla 300 000 mieszkańców Kujaw i Pomorza ośrodka sięgają jeszcze 2004 roku. Wtedy przygotowane zostały założenia wykorzystania niedokończonej od końca lat 80-tych pralni przyszpitalnej. Od 2006 roku Centrum Onkologii przygotowywało projekt budowy kompleksu rehabilitacyjnego i sportowego, który wykorzystywałby nieużywaną i niszczejącą infrastrukturę. W czerwcu 2009 roku dyrektor Pawłowicz zwrócił się do Marszałka Kujawsko-Pomorskiego z wnioskiem o wpisanie PARIS na listę projektów kluczowych RPO, dzięki czemu 65% inwestycji mogłoby być finansowane przez Unię Europejską.
– Założycielem Centrum Onkologicznego jest samorząd województwa, dlatego przyznane dofinansowanie de facto dotyczyłoby własnej inwestycji Marszałka – zauważa Pawłowicz.
Niestety, Marszałek Piotr Całbecki odmówił wpisania PARIS do RPO, odsyłając wnioskodawców do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. MRR zaznaczył, że jako inwestycja dotycząca obiektu samorządowego, jedynym źródłem dofinansowania go jest jednak kujawsko-pomorski Regionalny Program Operacyjny.
– Centrum Onkologii w Bydgoszczy jest jednostką Województwa Kujawsko-Pomorskiego, dlatego dofinansowanie inwestycji w zakresie ochrony zdrowia możliwe jest wyłącznie ze środków RPO – przyznaje Mariola Stańczyk-Chlebiej, dyrektor Działu Rozwoju Regionalnego z Faber Consulting, najlepszej według Forbes firmy pozyskującej środki UE w regionie. – Oczywiście możliwe jest również finansowanie budżetowe, ale w dobie kryzysu finansów dotacja unijna to szansa na ograniczenie zaangażowania pieniędzy budżetowych do minimum.
Szansa na uznanie PARIS za projekt kluczowy dla regionu pojawi się na początku 2010 r.. O ile Marszałek otworzy nabór uzupełniający do RPO – może to zrobić, lecz nie musi.
– Według informacji, jakie przedstawia Marszałek, co dziesiąty projekt pierwotnie planowany do realizacji z RPO, nie zostanie zrealizowany. Już dziś do dyspozycji władz regionu pozostaje około 20 milionów euro – 80 milionów złotych. Aby PARIS został otwarty w styczniu 2012 roku, potrzebujemy 23,5 miliona zł – podkreśla dyrektor bydgoskiego Centrum Onkologii.
Całość inwestycji, która miałaby zakończyć się w styczniu 2012 roku to 36 milionów zł. 6,5 miliona jest już zapisane w budżecie województwa, ponad 4 miliony może dołożyć PFRON. Centrum Onkologii zapewniło ze środków własnych 1,4 miliona. To znaczy, że wymagany wkład własny został już zapewniony, a rzeczywiste zaangażowanie środków kujawsko-pomorskich to ledwie 17% wartości całej inwestycji.
Co ma powstać za te pieniądze? Na 9 500 metrów kwadratowych powierzchni znajdzie się pełnowymiarowa hala sportowa, basen kryty dostosowany do prowadzenia zabiegów hydroterapii, sale i gabinety rehabilitacyjne o powierzchni ponad 5 000 metrów kwadratowych. Do tego centrum konferencyjne i biura organizacji pozarządowych wspierających osoby niepełnosprawne.
– PARIS będzie pierwszym w Polsce ośrodkiem przygotowań paraolimpijskich z prawdziwego zdarzenia – mówi Piotr Muzyczyk, dyrektor ds. logistyki Centrum Onkologii. – To także pierwszy w kraju obiekt, którego infrastruktura w pełni odpowiadać będzie potrzebom osób niepełnosprawnych. A przygotowany już projekt i uzyskane pozwolenia umożliwiają ukończenie inwestycji w ciągu 24 miesięcy.
Według urzędowych prognoz do 2030 roku co piąty Polak będzie miał ponad 65 lat. Do tego już dziś na Kujawach i Pomorzu jest około 300 000 osób o różnych stopniach niepełnosprawności. Plany Centrum Onkologii przewidują, że rocznie PARIS będzie w stanie wykonać nawet 100 000 zabiegów rehabilitacyjnych. Dostęp do nich będą mieli pacjenci nie tylko z Bydgoszczy czy Torunia, ale także korzystający z pomocy specjalistów z całej Polski
– Moim zdaniem PARIS to jeden z projektów o najsilniejszym wymiarze społecznym. Odpowiada na problemu, z którymi mierzymy się już dziś, ale też na te, które będziemy musieli rozwiązywać za dwadzieścia lat – podkreśla Zbigniew Pawłowicz.
12 listopada ruszył również poświęcony projektowi PARIS specjalny serwis internetowy www.paris.bydgoszcz.pl . Internauci mogą swobodnie poznać założenia Parku, obejrzeć wizualizacje inwestycji, ale także wyrazić poparcie dla pomysłu Centrum Onkologii. Mogą również śledzić projekt na paris.blip.pl (http://paris.blip.pl) czy profilu PARIS na Naszej Klasie (http://nasza-klasa.pl/profile/29845050). Tam też można wyrazić poparcie dla tej niepowtarzalnej inicjatywy.
Kujawsko-Pomorski RPO dysponuje uwolnionymi środkami – zrezygnowano m.in. z realizacji obwodnicy Tucholi i Więcborka. Nie będą też dofinansowane projekty związane ze specjalnymi strefami ekonomicznymi czy budowa linii kolejowej między Grudziądzem a Laskowicami. Tylko od decyzji Marszałka zależy, czy zostanie ogłoszony nabór uzupełniający, dzięki któremu dofinansowane zostaną nowe projekty. By z zakończeniem realizacji inwestycji zdążyć przed 2013 rokiem, szanse mają tylko projekty precyzyjnie przygotowane i zaawansowane. PARIS ma już pozwolenie na budowę i wkład własny.