Można odliczyć koszty leczenia i rehabilitacji

Rzeczpospolita (2009-11-30), autor: Przemysław Wojtasik , oprac.: GR

gru 1, 2009

Niepełnosprawni oraz osoby które ich utrzymują, mogą pomniejszyć dochód o wydatki na rekonwalescencję oraz rzeczy ułatwiające codzienną egzystencję.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, najczęściej są to inwestycje w adaptację mieszkania (np. łazienki), sprzęt (np. wózek inwalidzki), lekarstwa. Wydatki powinny wiązać się z rodzajem choroby niepełnosprawnej osoby. Trzeba pamiętać, że zakupy mają służyć jej rehabilitacji albo ułatwiać codzienne życie.

Fiskus uważa, że odliczyć można tylko wydatki na urządzenia o indywidualnym przeznaczeniu, a nie sprzęt powszechnego użytku, z którego może korzystać „ogół osób niezależnie od faktu ewentualnej niepełnosprawności” (interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie, IPPB4/415-18/08-2/SP).

Potwierdzają to sądy. W wyroku NSA (sygn. SA/Sz 1985/99) czytamy, że artykuły gospodarstwa domowego: pralka automatyczna i chłodziarka, ułatwiają wykonywanie czynności życiowych, ale nie jest to sprzęt o cechach indywidualnych niezbędny w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej.

Więcej w Rzeczpospolitej z 30 listopada 2009 r.