Będzie coroczna waloryzacja emerytur i rent…

SUPER NOWOŚCI , autor: . Pap , oprac.: GR

mar 23, 2007

Ustawa o emeryturach pomostowych wejdzie w życie w styczniu 2008 r.; emerytury i renty będą corocznie waloryzowane; górnicy zachowają przywileje, ale rząd będzie ograniczać prawo do wcześniejszych emerytur – zapowiada wicepremier Ludwik Dorn w wywiadzie udzielonym Gazecie Prawnej".

W pierwszym wywiadzie po powierzeniu mu nadzoru nad ubezpieczeniami społecznymi, Dorn zapowiada, że do końca września zostanie uchwalona ustawa o emeryturach pomostowych, a do końca roku – o sposobie wypłaty emerytur z OFE. Pierwsza, choć nie obejmie górników, powinna zawężać, a nie zachowywać, obecne przywileje.

Jak wyjaśnia wicepremier, w dobie starzejącego się społeczeństwa i poprawy warunków życia,nie powinno się umożliwiać zbyt wielu osobom korzystania ze specjalnych świadczeń. Nie wytrzymałyby tego budżet, pracodawcy i gospodarka. Dorn nie jest entuzjastą" przedłużenia na kolejny rok (czyli do końca 2008 r.) dotychczasowych przepisów emerytalnych, umożliwiających przechodzenie na wcześniejszą emeryturę. Byłoby to zbyt kosztowne dla państwa. – Jestem zdeterminowany – powiedział – aby ustawa o emeryturach pomostowych obowiązywała od 1 stycznia 2008 r.

Ustawa ma wejść w życie, nawet gdy nie będzie na to przygotowany ZUS. – To będzie mniej kosztowne niż odwlekanie tej decyzji, przekonuje rozmówca Gazety Prawnej".

Wicepremier zapewnia, że od 2008 roku wróci coroczna waloryzacja emerytur i rent dla 10 mln osób. Ma uwzględniać inflację i 20 proc. wzrostu płac. Rząd chce też, aby OFE pobierały niższe prowizje od składek.

Więcej Super Nowości.