Osoby starsze mogą korzystać ze specjalnie dla nich przygotowanych ulg – w opłatach za abonament RTV czy leki, podczas podróży czy przy wyrabianiu dokumentów. Ale nie wszyscy seniorzy znają zasady, którymi te zniżki się rządzą.
Jak pisze Gazeta Wyborcza, zgodnie zobowiązującym dziś prawem z opłat za abonament RTV zwolnione są osoby, które mają pierwszą grupę inwalidzką, orzeczenie o niepełnosprawności, są niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, skończyły 75 lat, nie słyszą albo ich ostrość wzroku nie przekracza 15 proc. lub są inwalidami wojennymi i wojskowymi.
Emeryci i renciści mają prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku pociągami osobowymi, pospiesznymi, Tanimi Liniami Kolejowymi i ekspresami ze zniżką 37 proc. Muszą mieć jednak specjalne zaświadczenie wydane przez jedno ze stowarzyszeń np: terenową jednostkę Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
W spółkach kolejowych można kupić za 75 zł legitymację seniora (ważna przez rok). Uprawnia ona osoby powyżej 60. roku życia do podróżowania z 50-proc. zniżką we wszystkich pociągach krajowych. Można ją kupić na wszystkich większych dworcach kolejowych w kraju.
Osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji otrzymują 49-proc. upust w pociągach osobowych oraz 37-proc. w pospiesznych, TLK, ekspresach, InterCity i EuroCity. Jeżeli są niewidomą ofiarą działań wojennych, mają prawo do 78-proc. zniżki tylko w pociągach osobowych pospiesznych i TLK. Z kolei inwalidzi wojenni i wojskowi z pierwszą grupą inwalidzką oraz kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi otrzymują 78-proc. zniżki w pociągach osobowych, pospiesznych i TLK oraz 37-proc. ulgi w ekspresach, InterCity i EuroCity. We wszystkich tych przypadkach, opiekunom przysługuje zniżka w wysokości 95 proc.
Aby korzystać z komunikacji miejskiej za darmo, trzeba mieć ukończone 70 lat, jednak każde miasto samo ustala system ulg komunikacyjnych. Zdarza się, że przywilej ten dostają osoby po 65 roku życia. Dlatego zawsze warto sprawdzić, gdzie i z jakich ulg możemy korzystać.
Sieci komórkowe i stacjonarne myślą coraz częściej o specjalnych ofertach dla niepełnosprawnych i osób starszych. Jednak o szczegóły warto zapytać w firmach oferujących usługi telefoniczne.
Darmowe paszporty przysługują osobom po 70. roku życia. Natomiast emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne i ich małżonkowie mogą liczyć na 50-proc. zniżkę, czyli za paszport zapłacą 70 zł.
W kraju działa niemal 200 przedsiębiorstw transportu osobowego PKS i każde inne samo ustala ceny. Emeryci i renciści nie mają ustawowego prawa do zniżek w tej komunikacji, przyznanie im ulgowych biletów zależy od polityki firmy. Ustawowe zniżki przysługują jedynie inwalidom wojennym i wojskowym I grupy, niewidomym, osobom niesamodzielnym i ich opiekunom.
Więcej w Gazecie Wyborczej z 2 grudnia 2009 r.