Raporty za niepracującą matkę

Rzeczpospolita (2009-12-04), autor: Krystyna Tymorek , oprac.: GR

gru 7, 2009

– Pracownica w listopadzie tuż po urlopie macierzyńskim przeszła na urlop wychowawczy. Czy mam wypełniać za nią dokumenty, choć firma zatrudnia trzech pracowników, a zasiłki wypłaca ZUS? – Pyta czytelnik Rzeczpospolitej.

Dziennik wyjaśnia, że jeżeli przebywający na urlopie wychowawczym nie wykonuje pracy zarobkowej podlegającej ubezpieczeniom społecznym i nie jest uprawniony do emerytury ani renty i złoży pracodawcy oświadczenie, pracodawca nalicza za niego składki emerytalną i rentowe od minimalnego wynagrodzenia (czyli od 1 stycznia 2009 r. od 1276 zł) oraz składkę zdrowotną od 520 zł (poczynając od składek za listopad 2009 r.).

Jeżeli pracownik rozpoczyna urlop wychowawczy, nie wypełnia się dodatkowo druku zgłoszeniowego ZUS ZUA. Zgłasza się go, wypełniając raport ZUS RCA z kodem 1211 i naliczając na nim składki na fundusz emerytalny i rentowy oraz na ubezpieczenie zdrowotne.

Natomiast na druku ZUS RSA należy co miesiąc przekazywać do ZUS raport imienny dotyczący osoby przebywającej na urlopie wychowawczym. Wykazuje on przerwy w opłacaniu składek z tytułu pracy z kodem ubezpieczenia 0110 i kodem przerwy w pracy 121 lub 122.

Więcej w Rzeczpospolitej z 4 grudnia 2009 r.Zmiany w prawie pracy, uprawnieniach pracowniczych i rodzicielskich oraz ubezpieczeniach społecznych i zdrowotnych obowiązujące od 1 stycznia 2010 r.

Szkolenia w Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Gdańsku
zobacz więcej »