Nieprzyjazny fiskus…

Rzeczpospolita , autor: . I.mo , oprac.: GR

mar 23, 2007

System opodatkowania przedsiębiorstw w Polsce jest zbyt skomplikowany, niejasny i nakłada na firmy za wiele obowiązków. Dlatego nasz kraj zajął dopiero 71. miejsce na świecie pod względem przyjazności systemu podatkowego wynika z najnowszego raportu Banku Światowego i firmy Price waterhouse Coopers, opracowanego pod patronatem Rzeczpospolitej".

Najlepsze warunki podatkowe mają firmy na Malediwach, w Irlandii, a także w krajach Bliskiego Wschodu. W tym ostatnim przypadku rząd nie potrzebuje wysokich wpływów podatkowych, gdyż zarabia na ropie.

Wbrew pozorom to nie wysokość podatków została uznana za największy problem polskich przedsiębiorców. W sumie obciążenia fiskalne sięgają u nas 38 proc. zysków. Dużo wyższe są np. w Austrii, Niemczech, Francji, Włoszech czy na Węgrzech, gdzie przekraczają 50 proc. W tych krajach, w których aparat podatkowy jest przyjazny obywatelom, podatki nie są postrzegane jako wysokie uzasadnia Katarzyna Czarnecka-Żochowska z PwC.

Co zatem jest największym problemem dla firm Nadmierna liczba i niejasność przepisów. Przedsiębiorcy muszą tracić średnio aż 175 godzin rocznie na wypełnianie oświadczeń i kontakty z urzędami. Nie wiadomo, ile czasu pochłania im czytanie niejasnych przepisów. Wystarczy wziąć do ręki jakąkolwiek ustawę podatkową i spróbować coś zrozumieć. Język jest tak skomplikowany, a zdania rozbudowane wskazuje Żochowska Dlatego urzędnicy mają ogromną władzę nad podatnikiem, ponieważ często to od ich interpretacji zależy wysokość zobowiązania wobec fiskusa. To prowadzi do korupcji mówił Zbigniew Chlebowski, poseł PO.

Zdaniem Jarosława Nenęmana, byłego wiceministra finansów, bardzo trudno będzie szybko usprawnić system podatkowy w Polsce. Uczestniczyłem już w bardzo wielu .takich debatach i każda kończyła się fiaskiem mówił Neneman. Jako jeden z głównych problemów wskazał częste zmiany w kierownictwie resortu finansów. Do zmian potrzebny jest czas i wizja podkreśla.

Pocieszeniem może być fakt, że wiele państw naszego regionu zajmuje dużo dalsze miejsca w raporcie. W takich krajach, jak Węgry, Czechy czy Słowacja całkowity poziom opodatkowania firm jest wyższy, a obowiązki formalne dużo bardziej pracochłonne.

Więcej Rzeczpospolita.