Niewielu niepełnosprawnych zakłada firmę za środki UE

Dziennik Gazeta Prawna (2009-12-28), autor: Beata Lisowska , oprac.: GR

gru 29, 2009

Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej, osoby niepełnosprawne w niewielkim stopniu korzystają z unijnego wsparcia przeznaczonego na aktywizację zawodową. Średnio tylko 2,5 proc. uczestników projektów realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, a dotyczących rynku pracy, stanowią osoby z orzeczoną niepełnosprawnością.

Organizacje pozarządowe, które mają doświadczenie w aktywizowaniu osób niepełnosprawnych, twierdzą, że przyczyną jest zły system wyboru projektów. Szkolenia aktywizujące niepełnosprawnych są droższe od kierowanych do innych grup wsparcia i przegrywają w konkursach z ofertą składaną przez firmy szkoleniowe, które włączają do projektów pojedyncze osoby z orzeczoną niepełnosprawnością.

Na przykład koszt kursu komputerowego adresowanego tylko dla niepełnosprawnych może być nawet o 70 proc. większy niż w przypadku analogicznego szkolenia kierowanego do ogółu osób bezrobotnych. Organizacje pozarządowe piszą takie projekty, ale w konkursach są bez szans, ponieważ ich oferta jest droga. Szkolącym się trzeba zapewnić większą liczbę godzin nauki, salę w obiekcie dostosowanym do potrzeb niepełnosprawnych i transport.

Osób niepełnosprawnych jest też najmniej wśród przedsiębiorców zakładających firmy za środki UE.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 grudnia 2009 r.