Czy wydatki na dojazdy na zabiegi rehabilitacyjne trzeba dokumentować?

Dziennik Gazeta Prawna (2009-12-29), autor: Ewa Matyszewska , oprac.: GR

gru 30, 2009

Jak czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej, określona w ustawie o PIT kwota 2280 zł jest maksymalną kwotą, która może być odliczona w związku z poniesieniem wydatków na dojazdy na zabiegi rehabilitacyjne. Wydatki te muszą być jednak faktycznie poniesione.

Odliczeniu od dochodu podlegają wydatki poniesione na używanie samochodu osobowego wyłącznie związane z przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Oznacza to, że nie wszystkie przejazdy związane z leczeniem osoby niepełnosprawnej będą podlegały odliczeniu w ramach limitu. W ramach tego limitu nie będą więc mieściły się m.in. wydatki związane z wyjazdami na wizyty kontrolne, porady lekarskie, badania.

Wydatków na dojazdy na zabiegi nie trzeba w sposób szczególny dokumentować, np. nie trzeba zbierać faktur VAT za paliwo. Jednak gdy urząd skarbowy poprosi podatnika o udowodnienie faktu poniesienia wydatków na zabiegi rehabilitacyjne, ten będzie musiał takie dokumenty przedstawić. Mogą to być np. zaświadczenie od lekarza o przyjmowaniu takich zabiegów, kopia karty zabiegowej.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 29 grudnia 2009 r.