Do 8 stycznia pracownik może złożyć PIT-12

Rzeczpospolita (2010-01-05), autor: Monika Pogroszewska , oprac.: GR

sty 6, 2010

Osoby, które chcą, by deklarację za 2009 r. wypełnił za nie pracodawca, do 8 stycznia powinny złożyć mu oświadczenie na druku PIT-12. Płatnik ma wówczas obowiązek rozliczyć za niego roczny podatek na formularzu PIT-40, który trafia do urzędu skarbowego do końca lutego – czytamy w Rzeczpospolitej.

Jak informuje dziennik, z tej możliwości mogą skorzystać osoby, które przez cały rok pracowały w jednej firmie. W PIT-12 podatnik oświadcza bowiem że nie miał w 2009 r. innych dochodów, niż te uzyskane od płatnika. Jeśli ktoś zmieniał pracę w trakcie roku lub miał kilku pracodawców, musi się rozliczyć sam.

W wypełnianej za zatrudnionego deklaracji pracodawca nie uwzględni żadnych ulg ani odliczeń, z wyjątkiem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Jeśli ktoś chce odpisać np. ulgę internetową czy darowiznę, musi sam złożyć do urzędu odpowiednie zeznanie.

W rozliczeniach za 2009 r. zakład pracy nie uwzględni też ulgi rodzinnej, co miało miejsce jeszcze w zeznaniach za poprzedni rok. Rodzice powinni więc złożyć PIT we własnym zakresie, podobnie jak osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem czy samotnie wychowywanym dzieckiem

Więcej w Rzeczpospolitej z 5 stycznia 2010 r.Podatki: VAT i CIT – zmiany na 2010 r., problemy podatkowego zamknięcia roku oraz bieżące stosowanie przepisów

Szkolenia w: Warszawie (18 stycznia 2010 r.) i Poznaniu (20 stycznia 2010 r.)
zobacz więcej »