Powinniśmy mieć wybór emerytury

Rzeczpospolita , autor: EL , oprac.: GR

mar 26, 2007

Nie tylko firmy ubezpieczeniowe powinny w przyszłości wypłacać nam emerytury. Mogą to także robić powszechne towarzystwa emerytalne uważa Łukasz Kalinowski, prezes PTE AIG.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zaproponowała wcześniej, żeby dożywotnie emerytury wypłacały firmy ubezpieczeniowe. Podobnie myśli Ministerstwo Pracy. Emeryci powinni mieć wybór, podobnie jak to jest w państwach Ameryki Łacińskiej mówi Łukasz Kalinowski Nasz system emerytalny był właśnie wzorowany min. na rozwiązaniach zastosowanych na przykład wChile.Tamjednakemerycimogą wybrać sobie emeryturę dożywotnią (do końca życia dostają co miesiąc tę samąkwotę wyłiczonąwmo-mencie zakończenia pracy) lub tzw. emeryturę programowaną.

Formuła stosowana przy wyliczaniu takiej emerytury jest identyczna, ryle że jej wysokość jest co roku ustalana od nowa tłumaczy Łukasz Kalinowski Wysokość świadczenia jest uzależniona także od zysków z zainwestowanych na starość pieniędzy. Ale co rok kwota emerytury będzie niższa, gdyż część naszych oszczędności zostanie wypłacona już wcześniej. Ogromną zaletą tego produktu jest to, że pieniądze zgromadzone na emeryturę mogą być dziedziczone wyjaśnia Łukasz Kalinowski. Dożywotnia emerytura nie daje takiej możliwości (takprzynąjmniej wynikaz założeńprzygoto-wanych przez Ministerstwo Pracy).

Fernando Jamie, dyrektor AIG Global Pension, twierdzi, że przyszli emeryci mają różną sytuację rodzinną, status majątkowy, kondycj ę zdrowotną i dlatego należy im zaproponować różne rozwiązania. Powinni mieć możliwość wyboru. Tak właśnie jest w Meksyku, Chile, Peru, Argentynie, Urugwaju, Salwadorze i innych krajach wyjaśnia Fernando Jamie.

Tam produkt mogtyby oferować powszechne towarzystwa emerytalne, które prowadząjuż OFE (otwarte fundusze emerytalne). Zarządzalibyśmy kolejnym funduszem. Znamy się na tym mówi prezes PTE AIG. Nie znaczy to jednak, że AIG nie popielatego, żeby ubezpieczyciele wypłacali emerytury. Firmy ubezpieczeniowe także znają się na tym. Na świecie 70 proc. osób wybiera dożywotnią rentę. Spora grupa przyszłych emerytów decyduje się jednak na coś innego mówi Łukasz Kalinowski.

Powszechne towarzystwa emerytalne konkurowałyby między sobą wysokościami opłat oraz zyskami z inwestycji Parametry do wyliczania samej emerytury ustalałby urząd nadzoru (podobnie jak robi to teraz ZUS).

Wybór emerytury programowanej według Łukasza Kalinowskiego nie musiałby być nieodwołalny. Każdy emeryt mógłby podobnie jaktojestwOFE zmienićjąwkaż-dej chwili Wtedy mógłby wybrać emeryturę dożywotnią.

Zasady wypłat emerytur z OFE są obecnie opracowywane. Projekt ustawy według zapowiedzi wicepremiera Ludwika Dorna ma do końca czerwca trafić do Sejmu. Pierwsze wypłaty mają się zacząć w 2009 roku.