W tym roku przedsiębiorcy płacący ryczałt muszą złożyć zeznanie roczne PIT-28 do 1 lutego. Ostatni dzień stycznia przypada w niedzielę, więc termin przesuwa się na poniedziałek. Do tego dnia musimy też przelać środki na rachunek fiskusa. Jeśli nie mamy pieniędzy na podatek, możemy poprosić urząd o rozłożenie go na raty albo odroczenie terminu płatności, uzasadniając to swoim ważnym interesem – czytamy w Rzeczpospolitej.
Jak donosi dziennik, ryczałtowiec składa roczne zeznanie szybciej niż reszta podatników. Potrzebny jest do tego formularz PIT-28. Oprócz tego przydadzą się PIT-28/A (informacja o przychodach z działalności oraz z najmu) i PIT-28/B (informacja o przychodach z działalności prowadzonej w formie spółki osób fizycznych).
Także przedsiębiorca, który w ubiegłym roku płacił podatek w formie karty, musi do 1 lutego rozliczyć się z urzędem. Przesyła mu informację o odliczanych składkach zdrowotnych.
Ryczałtowcom przysługuje większość podatkowych preferencji. Mogą np. odliczyć darowiznę dla organizacji prowadzącej działalność pożytku publicznego do wysokości 6% swojego przychodu. Bez ograniczeń wolno im odliczać darowizny na Kościół. Oprócz tego mogą przekazać 1% swojego podatku w zeznaniu rocznym. Ryczałtowiec, który ma w domu Internet, może odliczyć od przychodu wydatki na jego używanie.
Swoje przychody mogą też pomniejszyć osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie. Mają prawo odliczyć wydatki na rehabilitację. Przedsiębiorca może też odliczyć od przychodu składki na ubezpieczenie społeczne. Podobnie jest ze składką zdrowotną, z tym że odlicza się ją od podatku. Niestety, ryczałtowcy nie skorzystają z ulgi na dzieci. Nie mogą się też rozliczyć wspólnie z małżonkiem albo dzieckiem.
Więcej w Rzeczpospolitej z 25 stycznia 2010 r.
Szkolenia w: Warszawie (12 lutego 2010 r.) i Poznaniu (1 marca 2010 r.)
zobacz więcej »