Wielka baza danych informacji o Polakach

Rzeczpospolita (2010-01-24), autor: Cezary Gmyz , oprac.: GR

sty 26, 2010

W resorcie spraw wewnętrznych i administracji trwa praca nad projektem Pl. ID. Jego najbardziej znanym elementem jest stworzenie nowego dowodu osobistego wyposażonego w czip.

Redakcja dziennika Rzeczpospolita ujawnia, że w ramach projektu Pl. ID budowany jest system, który ma scalić w jedną wielką bazę, dane o Polakach gromadzone dotychczas w trzech rejestrach: PESEL, bazie dowodów osobistych oraz aktach stanu cywilnego. Dodatkowo nowy system będzie współpracował jeszcze z kilkoma innymi bazami, chodzi przede wszystkim o rejestry CEPiK i CEWiUP, a także KEP, KRS, CEIDG, KRK i TERYT oraz systemami ZUS.

System budowany przez resort od początku budził zastrzeżenia rzecznika praw obywatelskich Janusza Kochanowskiego oraz głównego inspektora ochrony danych osobowych Michała Serzyckiego. Projekt budzi również zastrzeżenia organizacji społecznych zabiegających o ochronę prywatności. Przede wszystkim ze względu, iż jest bardzo mało transparenty, oraz dokładnie nie wiadomo, jakie dane osobowe będą w jego ramach integrowane, ani co niezwykle istotne, jakie będą reguły dostępu do zebranych danych dla rozmaitych instytucji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewnia, że projekt jest tworzony jedynie z myślą o wygodzie obywateli. Dzięki integracji rejestru umożliwi się sprawniejszą obsługę obywatela czy przedsiębiorcy, zachowując ww. walory informacyjne i związane z ochroną danych osobowych.

Więcej w Rzeczpospolitej z 22 stycznia 2010 r.