Za pracę w grudniu stare minimum ustawowe

Rzeczpospolita (2010-01-27), autor: Renata Majewska , oprac.: GR

sty 28, 2010

Podwładnemu w pierwszym roku zatrudnienia, który jest wynagradzany najniższą dopuszczalną stawką za zadania wykonane w ostatnim miesiącu 2009 r. należy się 1020,80 zł brutto. I to bez względu na termin wypłaty.
 
Jak pisze Rzeczpospolita, osobie zatrudnionej w pierwszym roku pracy, zarabiającej minimalną pensję, wypłacamy 80% pełnego wynagrodzenia minimalnego.

Stosujemy ogólne zasady prawa pracy, a według jednej z nich wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną (art. 81 kodeksu pracy). Skoro tak, to za pracę świadczoną w grudniu 2009 r. podwładny w pierwszym roku pracy dostaje 80% minimalnej pensji obowiązującej w 2009 r. Nie ma przy tym znaczenia, kiedy sumę tę postawiliśmy mu do dyspozycji.

Pod względem składkowym wynagrodzenie wypłacone w styczniu stanowi przychód tego miesiąca. Należne od niego składki odprowadzamy zatem do 15 lutego, w tym też terminie przekazujemy do ZUS dokumenty ubezpieczeniowe i w nich je wykażemy. Wysokości stóp procentowych składek się nie zmieniły.

Co do parametrów podatkowych niezbędnych do wykazania tej kwoty na styczniowej liście płac, przełom roku nie przyniósł niespodzianek.

Więcej w Rzeczpospolitej z 27 stycznia 2010 r.