W marcu emeryci zostaną zwolnieni z opłat RTV

Dziennik Gazeta Prawna (2010-01-26), autor: Daria Stojak , oprac.: GR

sty 28, 2010

Zamieszanie wokół abonamentu powstało po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przepis przyznający osobom, które ukończyły 60 rok życia i pobierają odpowiednio niską emeryturę, zwolnienie z abonamentu, jest zgodny z konstytucją – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Jak poinformowała „DGP” Kancelaria Prezydenta RP, podpisanie tej ustawy przez głowę państwa jest kwestą najbliższych dni. Prezydent, zwrócił się do marszałka Senatu z prośbą o wyrażenie opinii w tej sprawie. Opinia ta właśnie została przesłana i zawiera rekomendację, aby prezydent podpisał ustawę z pominięciem niekonstytucyjnych przepisów, które zakwestionował Trybunał.

Jak twierdzi Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, nawet po wejściu w życie nowych zasad osoby te będą musiały dokonać określonych formalności, by nie płacić abonamentu.

Po wejściu w życie nowych przepisów osoby po sześćdziesiątce, z niskimi emeryturami, aby skorzystać ze zwolnienia, co będzie zapewne możliwe już w marcu, będą musiały udowodnić, że spełniają wymagane prawem warunki, a więc, że posiadają odpowiedni wiek i wysokość emerytury. Zaprzestać płacenia abonamentu będzie można od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym w urzędzie pocztowym złożono dokumenty.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 26 stycznia 2010 r.