Nie każdemu podwładnemu sporządzamy spis wykonywanych czynności

Rzeczpospolita (2010-02-12), autor: Piotr Wojciechowski , oprac.: GR

lut 14, 2010

Zakres obowiązków pracownika wynika bezpośrednio z rodzaju angażu. Zgodnie z art. 29 § 1 k.p. umowa o pracę określa m.in. rodzaj wykonywanej pracy. Oznacza to, że umawiając się z podwładnym na określony rodzaj wykonywanej pracy, niedopuszczalne jest polecanie mu zadań nie związanych z takim rodzajem. Natomiast zupełnie dobrowolne jest sporządzenie dodatkowego pisemnego dokumentu, z którego wynikają obowiązki zatrudnionego. Decyduje o tym pracodawca. Może być jednak bardzo przydatne, zwłaszcza gdy rodzaj pracy wynikający z angażu jest ogólny i mało precyzyjny – czytamy w Rzeczpospolitej.

Jeżeli charakter pracy jest wielofunkcyjny, ale potocznie zrozumiały, np. recepcjonistka, kelner, sprzątaczka, to wymienianie konkretnych obowiązków jest zbędne. Poza tym trudno tu wskazać ich granice. W takich sytuacjach precyzyjna lista wymogów nie będzie dobrym rozwiązaniem. Jeżeli jednak rodzaj pracy jest wskazany mało precyzyjnie, np. specjalista ds. administracyjnych czy goniec, szczegółowy wykaz zapobiegnie sporom co do powinności wykonywania określonych zadań.

Zasadą jest wydawanie poleceń pracownikom ściśle związanych z charakterem wykonywanej pracy. Jeśli szef sporządzi zakres obowiązków, pracodawca wydaje dyspozycje tylko z tej listy.

Wyjątkowo w sytuacjach uzasadnionych potrzebami pracodawcy można powierzyć podwładnemu inną pracę niż ta w angażu. Zgodnie z art. 42 § 4 k.p. jest to dopuszczalne nie dłużej niż trzy miesiące w roku kalendarzowym. Nie może to obniżyć wynagrodzenia, a nowa praca musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika.
 
Zarówno zakres obowiązków, jak i wszelkie w nim zmiany wprowadza pracodawca. Nie musi ich konsultować z pracownikami, których te zakresy dotyczą. Ma ich jednak natychmiast poinformować.

Więcej w Rzeczpospolitej z 12 lutego 2010 r.



Uprawnienia i obowiązki pracodawców osób niepełnosprawnych w 2010 roku, w kontekście rozliczeń z pracownikami, ZUS i PFRON
Szkolenia w Poznaniu (25 lutego), Warszawie (26 lutego), Katowicach (5 marca)
zobacz więcej »