Warto złożyć w lutym wniosek do ZUS o emeryturę

Dziennik Gazeta Prawna (2010-02-12), autor: Bartosz Marczuk , oprac.: GR

lut 14, 2010

O 5,3 proc. wzrośnie od marca kwota bazowa. A zatem  przyznawane od przyszłego miesiąca świadczenia będą wyższe. Nie będą one w tym roku waloryzowane. Trzeba więc indywidualnie rozważyć, czy: złożyć wniosek do ZUS w lutym – wtedy ZUS przyzna niższe świadczenie, ale w marcu będzie ono zwaloryzowane, czy wstrzymać się ze złożeniem wniosku do marca – mieć przyznane wyższe świadczenie, ale nie otrzymać lutowej emerytury i nie podlegać w tym roku waloryzacji – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

Waloryzacja wyniesie 4,6 proc., i prawie wyrówna zysk osoby, która poczeka na złożenie wniosku o emeryturę do marca i otrzyma ją wyższą ze względu na podniesioną kwotę bazową. Wniosek o emeryturę w marcu oznacza jednak na pewno brak lutowej wypłaty.

Świadczenie przyznane w lutym zostanie w marcu zwaloryzowane, a emerytura przyznana w marcu będzie więc na pewno wyższą (ze względu na wyższą kwotę bazową), ale nie będzie podlegać podwyższeniu z tytułu waloryzacji.

Kwota bazowa ma bardzo istotny wpływ na wysokość przyznawanych przez ZUS świadczeń. Chodzi o emerytury wyliczane na podstawie tzw. starego algorytmu (nowe są obliczane na podstawie kapitału zgromadzonego w ZUS i statystycznej długości trwania życia) oraz renty.

Po pierwsze decyduje ile wyniesie tzw. część socjalna emerytury i renty oraz wpływa też istotnie na wysokość tzw. podstawy wymiaru świadczenia. ZUS wylicza ją, mnożąc obliczony wcześniej wskaźnik wysokości podstawy wymiaru emerytury (jest stosunkiem zarobków wnioskodawcy w wybranych przez niego latach (10 lub 20) do przeciętnych wynagrodzeń w gospodarce w tych latach) właśnie przez kwotę bazową. Im jest wyższa, tym wyższa podstawa. A w konsekwencji świadczenie.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 12 lutego 2010 r.