Przygotowanie zeznania podatkowego warto zacząć do wyboru właściwego formularza. Dla przedsiębiorców przeznaczone są dwa podstawowe: PIT-36 i PIT-36L, ale wystarczy, że właściciel firmy przejawiał w ciągu 2009 roku jeszcze inne, poza działalnością gospodarczą, formy aktywności, aby okazało się, że na jednym PIT się nie skończy. Tak samo, gdy będzie korzystał z ulg lub odliczeń – czytamy w Rzeczpospolitej.
Warto pamiętać, że nawet jeśli uzyskany przez nas w 2009 roku dochód odpowiada kwocie nie powodującej obowiązku zapłaty podatku (tj. 3091 zł), i tak mamy obowiązek złożyć zeznanie podatkowe, wykazując należny podatek jako 0 zł (zapłacone zaliczki na podatek zostaną nam zwrócone jako nadpłata).
Wielkość uzyskanych dochodów możemy wpisać do różnych formularzy. Najpopularniejszy to PIT-37. Wypełniamy go min. wtedy, gdy uzyskaliśmy przychody wyłącznie w Polsce za pośrednictwem płatnika, opodatkowane przy zastosowaniu skali podatkowej, przede wszystkich z umów o pracę, z działalności wykonywanej osobiście, z praw autorskich i innych praw majątkowych.
Jeżeli podatnik w 2009 roku prowadził działalność gospodarczą czy działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane według skali podatkowej lub uzyskał dochody z zagranicy, lub ma obowiązek doliczyć do uzyskanych dochodów dochody małoletnich dzieci (wykazywane w załączniku PIT/M), a także gdy osiągnął dochody z najmu – to wypełnia PIT-36. Jeśli dodatkowo taki podatnik miał dochody z umowy o pracę, to nie wypełnia oddzielnie PIT-37. Zyski z umowy o pracę wpisuje w odpowiedniej rubryce PIT-36.
Podatnik, który zdecydował o opodatkowaniu dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej 19% stawką podatku, składa zeznanie na formularzu PIT-36L.
Jeśli podatnicy, czy to osiągający dochody z umowy o pracę, czy też z własnej firmy, osiągnęli w ciągu roku dodatkowo zyski z kapitałów pieniężnych, np. z odpłatnego zbycia akcji – wypełniają dodatkowo PIT-38.
Podatnicy powinni pamiętać, że również ci z nich, którzy mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Szwajcarii, mogą wystąpić w zeznaniu PIT-36 albo PIT-37 z wnioskiem o preferencyjne opodatkowanie dochodów małżonków albo osoby samotnie wychowującej dzieci.
Więcej w Rzeczpospolitej z 18 lutego 2010 r.