Zatrudnienie i zwolnienie pracownika na koszt fiskusa

Rzeczpospolita (2010-02-23), autor: Przemysław Wojtasik , oprac.: GR

lut 24, 2010

Firma może odliczyć wydatki na świadczenia, które złagodzą pracownikom wypowiedzenie umowy. Podobnie będzie z kosztami, które ponosi przy rekrutacji. Są to bowiem wydatki na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Nie mają bezpośredniego przełożenia na przychód, ale podatkowym kosztem są także wydatki na zachowanie i zabezpieczenie źródła przychodów – czytamy w Rzeczpospolitej.

Jak informuje dziennik, od trzech lat z przepisów już wyraźnie wynika, że także wydatki pośrednio związane z przychodem mogą być kosztem podatkowym firmy. Ustawodawca poszerzył, bowiem definicję kosztów o wydatki na zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Jakie to mogą być koszty:

– Pracodawcy często zapewniają szereg świadczeń osobom zwalnianym z firmy (wsparcie przy szukaniu nowego miejsca zatrudnienia, pomoc w napisaniu profesjonalnego CV). Wydaje się, że takie wydatki są dla niej podatkowym kosztem. Sposób rozstania z pracownikiem pokazuje, jakimi zasadami kieruje się firma, i wpływa na jej wizerunek. Takie wydatki nie przynoszą wprawdzie bezpośrednio przychodu, ale są kosztami funkcjonowania firmy.

– Wydatki związane z zatrudnieniem nowego pracownika (np. sprawdzenie referencji przedstawionych przez kandydata przez wyspecjalizowaną firmę) są kosztem podatkowym, ponieważ w interesie firmy jest zatrudnienie jak najlepszych osób.

– Wydatki związane z przeszkoleniem kandydata do pracy jeszcze przed jej podjęciem (zapłata za naukę) są związane z funkcjonowaniem firmy. A zatem powinny być podatkowym kosztem.

– Wydatki związane z zafundowaniem stypendium studentowi, który zobowiązuje się w niej pracować po zakończeniu edukacji pomimo iż wydają się być kosztem podatkowym, bo pracodawca robi to w celu zapewnienia sobie wykwalifikowanej kadry powodują różnice interpretacyjne.

Więcej w Rzeczpospolitej z 23 lutego 2010 r.