Jeśli osoba otrzyma świadczenie, którego dostać nie powinna, zobowiązana jest do jego zwrotu. ZUS może jednak od tego żądania odstąpić ze względu na sytuację majątkową, rodzinną lub zdrowotną zobowiązanego. – pisze Rzeczpospolita.
Jak informuje dziennik, zasady, na których Zakład Ubezpieczeń Społecznych dochodzi nienależnie pobranych rent z tytułu niezdolności do pracy, emerytur i innych wypłaconych bez podstawy świadczeń, określają przepisy ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS.
ZUS może odstąpić od żądania zwrotu nienależnie pobranego świadczenia. Wskazuje na to art. 138 ust. 6 ustawy pozwalający na odstąpienie od żądania zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń w całości lub w części, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności. Przepis ten stanowi bowiem, że organ rentowy może odstąpić od żądania zwrotu kwot nienależnie pobranych świadczeń w całości lub w części, zmniejszyć wysokość potrąceń, ustaloną zgodnie z art. 140 ust. 4 pkt 1, lub zawiesić dokonywanie tych potrąceń na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy, jeżeli zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności.
Ustawa nie precyzuje, co należy rozumieć pod pojęciem szczególnych okoliczności. W orzecznictwie sądowym przyjmuje się, że chodzi tu przede wszystkim o sytuacje związane ze złym stanem zdrowia ubezpieczonego i brakiem majątku pozwalającego na zapłatę należności wobec ZUS.
Więcej w Rzeczpospolitej z 23 lutego 2010 r.