Odszkodowanie nie ma górnej granicy

Dziennik Gazeta Prawna (2010-02-24), autor: Iwona Jackowska , oprac.: GR

lut 25, 2010

Odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu ma charakter szczególny i nie jest rekompensatą za stratę majątkową. Przede wszystkim ma kompensować szkodę na osobie, co wielokrotnie podkreślał Sąd Najwyższy w orzeczeniach dotyczących dyskryminacji pracowników – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Jak informuje dziennik, za naruszenie zasady równego traktowania pracowników kodeks pracy przewiduje prawo do odszkodowania. O tym, czy jest ono uzasadnione, rozstrzyga sąd, przed którym pracodawca powinien dowieść, że do złamania tej zasady nie doszło, co wynika m.in. z reguł przyjętych we Wspólnocie Europejskiej.

Kodeks pracy stanowi, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia (w tym wynagradzania), awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy. Pod żadnym z tych względów pracownik nie może być dyskryminowany i to zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio.

Za naruszenie zasady równego traktowania uważa się różnicowanie przez pracodawcę sytuacji pracownika z jednej lub kilku przyczyn objętych ochroną kodeksową, którego skutkiem jest w szczególności:

– odmowa nawiązania lub rozwiązanie stosunku pracy,

– niekorzystne ukształtowanie wynagrodzenia za pracę lub innych warunków zatrudnienia albo pominięcie przy awansowaniu lub przyznawaniu innych świadczeń związanych z pracą,

– pominięcie przy typowaniu do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe.
 
Kodeks pracy, przewidując prawo do odszkodowania dla osób, wobec których pracodawca naruszył zasadę równego traktowania, określa zarazem jego dolną granicę. Nie może być ono niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę. W 2010 r. płaca ta wynosi 1317 zł. Górnej granicy nie ma. To zakłada różnicowanie wysokości odszkodowań zależnie od okoliczności konkretnego przypadku.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 24 lutego 2010 r.