Ewa Kopacz ma nowy pomysł na reformę służby zdrowia

Niepelnosprawni.pl (2010-03-01), autor: Niepelnosprawni.pl , oprac.: GR

mar 2, 2010

Minister zdrowia Ewa Kopacz przedstawi w tym miesiącu nowy pakiet ustaw, które mają zreformować system ochrony zdrowia. Zmiany będą dotyczyły m.in. prawa farmaceutycznego i refundacji leków oraz sposobu zarządzania zakładami opieki zdrowotnej.

Ewa Kopacz mówi, że jej propozycje to „nowe otwarcie”. Minister nie chce jednak mówić o szczegółach. Zaprezentuje je podczas specjalnej konferencji, która ma odbyć się w marcu.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł w resorcie zdrowia, oprócz ustaw dotyczących rynku farmaceutycznego, wprowadzających m.in. tzw. sztywne marże na leki refundowane, w pakiecie będą także rozwiązania dotyczące lecznictwa szpitalnego i dostępu do świadczeń medycznych.

W ustawach mają się znaleźć także zapisy dotyczące planu B, czyli programu przekształceń szpitali w spółki, i badań klinicznych. MZ chce również zrównać prawa publicznych i niepublicznych zoz-ów. Na razie nie wiadomo, czy do pakietu zostanie dołączona ustawa wprowadzająca dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotne – obecnie jest to rozważane.

przeczytaj cały artykuł »