Wydatki na cele rehabilitacyjne: wolno odliczyć tylko te wydatki, które ponieśliśmy

Rzeczpospolita (2010-03-04), autor: Łukasz Sitek , oprac.: GR

mar 8, 2010

Za poniesione na cele rehabilitacyjne uważa się wydatki na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Wydatki te podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

W myśl zaś art. 26 ust. 13a ustawy o podatku dochodowych od osób fizycznych wydatki na cele określone w ust. 1 podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub od dochodu na podstawie ustawy o podatku tonażowym albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Odliczenie możliwe jest, gdy podatnik posiada odpowiednie dokumenty – wyliczone w art. 26 ust 7d ustawy o PIT.

Odliczenie możliwe jest również, gdy osoba, której dotyczy wydatek, posiada orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do 31 sierpnia 1997 r.

Pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu a rodzajem niepełnosprawności pozostawać musi ścisły związek. Oznacza to, że kupiony sprzęt musi być wykorzystywany w rehabilitacji oraz służyć przywracaniu sprawności organizmu. Cechą zakupionego sprzętu musi być jego indywidualny charakter.

Jeśli niepełnosprawny kupi sprzęt na raty to w zeznaniu podatkowym za 2009 rok może odliczyć tylko te raty, które zapłacił. Możliwość potwierdza interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 21 grudnia 2009 r. (IBP-BII/1/415-761/09/ASZ).

pobierz ustawę o PIT »

Więcej w Rzeczpospolitej z 4 marca 2010 r.