Kłopoty ze składką na pomostówki

Rzeczpospolita (2010-03-15), autor: Magdalena Januszewska , oprac.: GR

mar 16, 2010

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, wyzwaniem dla pracodawców okazało się naliczanie składek na Fundusz Emerytur Pomostowych. Niezrozumiałe jest, dlaczego trzeba płacić tę składkę za tych, którzy nigdy nie nabędą prawa do emerytury pomostowej.

Składka na FEP jest podatkiem. Jej opłacanie nie przekłada się wprost na prawo do pomostówki. To mylące także dla pracowników, którzy wiedząc, że jest za nich odprowadzana, liczą w przyszłości na tę emeryturę.

Pojawiają się więc pytania, na przykład, jak odprowadzać składkę na FEP, gdy pracownik oprócz prac w szczególnych warunkach lub charakterze wykonuje w czasie dniówki także inne zadania, albo jak ją liczyć, gdy praca w szczególnych warunkach jest wykonywana w firmie.

Liczne zapytania napływające do ZUS w sprawie FEP skłoniły go do uruchomienia skrzynki e-mailowej (fep@zus.pl). Ma ona służyć szybką pomocą, gdy klient ZUS będzie miał jakiekolwiek wątpliwości. Nie ma jednak nic wspólnego z ustawą z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, która zawiera przepisy dotyczące wiążących interpretacji wydawanych przez instytucje administracji publicznej. Przedsiębiorca, który chce mieć pewność, jak opłacić składki, powinien wystąpić do ZUS o wydanie wiążącej interpretacji w jego sprawie na podstawie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jeśli się do niej zastosuje, to nie może potem ponieść z tego tytułu negatywnych konsekwencji.

Więcej w Rzeczpospolitej z 15 marca 2010 r.


Naliczanie wynagrodzeń i zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa według zasad obowiązujących w 2010 roku
Szkolenia w Poznaniu (15 kwietnia 2010 r.) Warszawie (16 kwietnia), Bydgoszczy (19 kwietnia), Gdańsku (20 kwietnia), Wrocławiu (13 maja), Katowicach (14 maja)
zobacz więcej »