Firma w mieszkaniu: oblicz metraż biura i odlicz wydatki

Rzeczpospolita (2010-03-17), autor: Przemysław Wojtasik , oprac.: GR

mar 18, 2010

Jak rozliczyć koszty, gdy firma i sypialnia znajdują się w jednym pokoju? Musimy określić, jaka powierzchnia faktycznie przypada na działalność, a następnie proporcjonalnie rozdzielić opłaty – czytamy w Rzeczpospolitej.
 
Firma w mieszkaniu to znaczne możliwości skonsumowania tzw. codziennych wydatków. Kosztem może być czynsz, opłaty za prąd i wodę, jeżeli wydatki te są związane z działalnością. Nie odliczymy więc całego czynszu, ale tylko część przypadającą na powierzchnię firmy. Urząd skarbowy może jednak zweryfikować nasze obliczenia i rozliczyć koszty według własnych danych.

Oprócz wydatków bieżących związanych z częścią użytkową mieszkania możemy również naliczać koszty amortyzacji. Oczywiście nie od całego mieszkania, ale tylko od części przeznaczonej na działalność.

Warto też przypomnieć wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 kwietnia 2000 r. (I SA/Po 488/99), w którym stwierdzono, że organy podatkowe dla określenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu opłat czynszu najmu mieszkania i opłat za energię elektryczną musiały określić wielkość powierzchni zajmowanej na wykonywanie działalności gospodarczej z zakresu ubezpieczeń. Ponieważ w mieszkaniu skarżącego nie zostało wyodrębnione oddzielnie pomieszczenie na wykonywanie tej działalności i była ona wykonywana w obu pokojach zajmowanych jednocześnie na potrzeby mieszkaniowe rodziny skarżącego, przyjęto, że działalność ta jest wykonywana na powierzchni równej metrażowi mniejszego pokoju. Metoda ta, zważywszy na rozmiary działalności agenta ubezpieczeniowego, nie budzi zastrzeżeń.

Więcej w Rzeczpospolitej z 17 marca 2010 r.