FEP: samo opłacenie składki nie da pomostówki

Rzeczpospolita (2010-03-22), autor: Magdalena Januszewska , oprac.: GR

mar 26, 2010

Pracownik niezadowolony z nieumieszczenia w ewidencji wykonujących prace w szczególnych warunkach lub charakterze może poskarżyć się inspekcji pracy. Do okręgowych inspektoratów wpłynęło ponad 700 takich skarg – czytamy w Rzeczpospolitej. 

Z obserwacji inspektorów wynika, że pomijanie pracowników w ewidencji nie wynika ze złej woli pracodawców, ale przede wszystkim z niejasności przepisów. Ona zresztą utrudnia też ocenę inspektorom – wyjaśnia „Rz” Michał Olesiak, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

Wątpliwości pojawiają się np. wówczas, gdy trzeba zweryfikować, czy chodzi o bardzo ciężkie prace fizyczne albo w gorącym mikroklimacie (ocenia się tu wskaźniki fizyczne).

Pracownicy często naciskają na umieszczenie ich w ewidencji wykonujących prace w szczególnych warunkach lub charakterze, bo sądzą, że zapewni im to emeryturę pomostową. A to nieprawda. Już teraz wiadomo, że część z nich jej nie dostanie, bo np. nie pracowała w szczególnych warunkach ani charakterze przed 1999 r.

Zainteresowani szukają też informacji w ZUS. Na uruchomiony dwa tygodnie temu adres fep@zus.pl. Klienci pytają zwykle o wykaz stanowisk, ewidencję pracowników i obowiązek opłacania składek na FEP za niepełnoetatowców, emerytów i niewykonujących pracy w szczególnych warunkach lub charakterze przed 1999 r.

Więcej w Rzeczpospolitej z 25 marca 2010 r.