Sprzedaż środka trwałego przed upływem roku

Rzeczpospolita (2010-03-25), autor: Shahen Akopyan , oprac.: GR

mar 26, 2010

Jeśli środek trwały zostanie sprzedany przed upływem rocznego okresu używania, nie ma podstaw do przeklasyfikowania go na towar handlowy i korekty odpisów amortyzacyjnych – czytamy w Rzeczpospolitej.

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 21 grudnia 2009 r. (IBPBI/l/ 415-786/09/ZK).

Sprawa dotyczyła spółki komandytowej, która kupiła urządzenia medyczne i początkowo uwzględniła je w ewidencji środków trwałych, dokonując odpisów amortyzacyjnych. Przed upływem roku od zakupu podjęła decyzję o sprzedaży urządzeń w ramach transakcji leasingu zwrotnego.

Zdaniem spółki sprzedaż przed upływem roku od momentu oddania do używania spowodowała zmianę przeznaczenia urządzeń na towary handlowe. Należy zatem wycofać je z ewidencji środków trwałych ze skutkiem od momentu ich zakupu oraz skorygować naliczone odpisy amortyzacyjne za okres od momentu ujawnienia w ewidencji środków trwałych do momentu sprzedaży na rzecz finansującego. Koszty zakupu będą kosztami uzyskania przychodów w momencie sprzedaży tych towarów, zgodnie z art. 22 ust. 5 ustawy o PIT.

Organ podatkowy nie zgodzi! się z tym. Stwierdził, że przepisy nie uzależniają powstania przychodu ze sprzedaży składnika majątku będącego środkiem trwałym od faktycznego okresu jego użytkowania. Mimo że urządzenia zostały sprzedane przed upływem roku ich użytkowania, nie było podstaw prawnych do przekwalifikowania ich, tj. uznania za towary handlowe. W konsekwencji nie zachodziła również konieczność skorygowania odpisów amortyzacyjnych zaliczonych wcześniej do kosztów uzyskania przychodów.

Więcej w Rzeczpospolitej z 25 marca 2010 r.