Rozliczenie PIT: Jaki druk wybrać?

Rzeczpospolita (2010-04-06), autor: Konrad Piłat , oprac.: GR

kwi 7, 2010

30 kwietnia (piątek) mija termin na rozliczenie z fiskusem. Rozliczenie podatku należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego druku – czytamy w Rzeczpospolitej.

PIT-37 stosują  m. in. ci, którzy uzyskują tylko dochody z pracy oraz umów-zleceń i o dzieło.

PIT-36 wypełniają osoby, które uzyskały dochody za granicą (nawet jeśli były to dochody z pracy) oraz przedsiębiorcy, obliczający podatek na podstawie skali z ustawy o PIT, jak również podatnicy, którzy w ten sposób rozliczają dochody z najmu. PIT-36 muszą także wypełnić osoby, które uwzględniają w swoim zeznaniu dochody małoletnich dzieci (wówczas konieczny jest załącznik PIT/M).

Osoby  wypełniające  PIT-36 lub PIT-37, zwykle uzupełniają je o załączniki.

PIT/O – wykazujemy ulgi (z wyjątkiem mieszkaniowych), odliczenia od dochodu, np. darowizny, wydatki na cele rehabilitacyjne oraz opłaty za Internet, ulgi zmniejszające podatek, w tym m.in. z tytułu wychowania dzieci;

PIT/D – wypełniają osoby, którym przysługują ulgi mieszkaniowe na zasadzie praw nabytych (ulga odsetkowa);

– PIT/B – wypełniają przedsiębiorcy (także działający w spółkach, które nie są osobami prawnymi) i dołączają do PIT-36 lub PIT-36L (jeśli rozliczają się wg stawki liniowej).

PIT-38 wypełniają inwestorzy giełdowi i inni podatnicy, którzy uzyskali przychody z tytułu zbycia papierów wartościowych lub udziałów w spółkach mających osobowość prawną, Podstawą do ustalenia przychodów i kosztów najczęściej jest przekazany przez biuro maklerskie PIT-8C.

Dla wielu osób istotnym załącznikiem jest PIT-ZG. Może on być dołączany do PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Jest to informacja o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym tam podatku.

W formularzu NIP-1 lub NIP-3 należy poinformować urząd gdy zmienił się adres zamieszkania lub numer rachunku bankowego.

Więcej w Rzeczpospolitej z 6 kwietnia 2010 r.