Samodzielny właściciel spółki na etacie bez prawa do świadczeń ZUS?

Rzeczpospolita (2010-04-08), autor: Mateusz Rzemek , oprac.: GR

kwi 12, 2010

Etatowy prezes, który jest właścicielem spółki, nie ma prawa do świadczeń z ZUS, gdyż jego zatrudnienie jest nieważne z mocy prawa – uznał Sąd Najwyższy (sygn. II UZP 5/10).

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, SN uznał, że wraz z przejęciem spółki umowa o pracę prezesa zatrudnionego na etacie przestaje spełniać przewidziane w art. 22 przesłanki stosunku pracy.

Chodzi o podporządkowanie i przejęcie ryzyka prowadzonej działalności przez pracodawcę. W sytuacji, gdy pracownikiem jest jedyny właściciel spółki, nie ma mowy o żadnym podporządkowaniu. Bierze on na siebie pełne ryzyko swoich decyzji. W takim przypadku umowa o pracę wygasa. Gdy odpadły podstawowe elementy stosunku pracy, taka osoba nie może być traktowana jako pracownik.

Mniejszościowy udziałowiec ma prawo do zatrudnienia na etacie, a większościowy już nie. Kodeks spółek handlowych jednym i drugim gwarantuje niezależność i jednocześnie możliwość zatrudnienia na etacie. Nie przewiduje natomiast żadnych rozróżnień ze względu na wysokość udziałów w spółce.

Więcej w Rzeczpospolitej z 8 kwietnia 2010 r.