Darmowa pomoc prawna nie jest opodatkowana VAT

Rzeczpospolita (2010-04-08), autor: Przemysław Wojtasik , oprac.: GR

kwi 13, 2010

Kancelaria działająca pro bono nie zapłaci podatku VAT od darmowych usług prawnych.

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. I FSK 326/09)  uznał, że darmowa pomoc prawna nie jest opodatkowana VAT. Jest to przełomowe orzeczenie, ponieważ urzędy skarbowe konsekwentnie twierdzą, że bezpłatna usługa musi być wyceniona i opodatkowana. Takie podejście fiskusa powoduje jednak, że nie wszyscy chętni decydują się na bezinteresowne pomaganie innym, ponieważ odprowadzenie VAT od takiego świadczenia byłoby dużym wydatkiem dla każdej firmy. W praktyce niewielu prawników decyduje się na opodatkowanie bezpłatnych usług.
 
W sporze z fiskusem kancelaria Gide Loyrette Nouel uzasadniała swoje stanowisko tym, że darmowa pomoc to element strategii marketingowej kancelarii. Jest więc świadczeniem związanym z działalnością i zgodnie z art. 8 ust 2 ustawy o VAT nie powinna być opodatkowana. Kancelaria zobowiązała się bowiem świadczyć bezpłatnie usługi na rzecz organizacji pozarządowych, a fundacja, z którą podpisała umowę, miała informować o podjętych przez kancelarię sprawach media, zamieszczać jej logo na swoich stronach oraz w materiałach promocyjnych. Bezpłatna porada jest więc niewątpliwie świadczeniem związanym z działalnością kancelarii.

Argumenty te przekonały NSA, który podkreślił, że nieodpłatne usługi są tylko wtedy opodatkowane, jeśli zostały spełnione dwa warunki: podatnik miał prawo do odliczenia VAT przy zakupach związanych z tymi usługami i świadczenie nie jest związane z przedsiębiorstwem. Taki związek niewątpliwie występuje, gdy kancelaria świadczy usługi pro bono, m.in. w celu budowania swojego wizerunku. Ta działalność nie powinna więc podlegać VAT.

Więcej w Rzeczpospolitej z 8 kwietnia 2010 r.